The Cambodia Constructors Association (CCA) has announced it will finance the construction of two beach gates at Independence Beach.
During a 23 June meeting with H.E. Chea Sophara, Minister of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC), Neak Oknha Pung Kheav Se, the CCA chairman proposed that the assocation would contribute to the cost of the two beach gates at Independence Beach.
While the design for the two gates is still being finalised, it is expected that they will integrate Cambodian architectural style and help beautify the beach for visitors. With a fence integral to the design, the gates will also be disability-access friendly.
According to H.E. Chea Sophara, who is also the chairman of National Committee for Cambodia Bay Management and Development, the government will build entrance gates for each of the province’s nine beaches after removing private properties from all the beaches in Sihanoukville.
MLMUPC’s head of finance and administration, Ong Sothearith, told the Phnom Penh Post that, “there will be at least 16 gates for certain beaches in Sihanoukville, starting with eight at Ochheuteal beach, four at Ekreach beach, seven at Otres beach, and several others at other beaches”.
The committee has announced a gate design competition to the public to find the best design. The government is also seeking more donors to help build the gates. Construction is expected to kick off at the end of this year during the National Beach Festival.
The gate construction is part of an overall government program to re-develop and beautify Cambodia’s beaches, starting in Sihanoukville before moving to Kep, Kampot and Koh Kong.