China to Build Philippines Cargo Rail Link in Largest Project Yet
The government of the Philippines has signed an agreement with China to build a major cargo rail link on the main island of Luzon.
Budgeted at approximately US$940m, the Subic-Clark railway project is to be financed by a yet-to-be-negotiated loan from China and will be the largest and most expensive government to government project yet between the two countries.
The 71-km, single-track cargo railway will connect Subic Bay Freeport Zone and Clark International Airport, will take 42 months to build and will be later expanded to reach the New Clark City special economic zone.
“Once completed, the railway will build a resilient linkage between ports, railways, and airports along the Subic-Clark corridor, which will improve the logistic efficiency, trim the transportation cost and support the potential demand for freight services and economic activities in the region,” the Chinese Embassy said, according to Xinhua.