Chom Chao Flyover to Start Construction in April
Construction of a new flyover at Chom Chao roundabout is expected to start in April following the approval and finalization of the design by the planning committee in mid-February.
The new flyover will help ease traffic congestion on the multiple routes leaving and entering Phnom Penh City including National Road No.3 and No.4, Chom Chao road and Russian Bouelvard. Chom Chao is a central artery where many main roads meet, creating very serious traffic congestion.
However, the committee has yet to reveal how long it will take to finish the project and how much of the budget will be used, as further study is needed to done.
The Chom Chao flyover will be the newest addition to the four existing examples in Phnom Penh at Kbal Thnal, Stueng Mean Chey, 7 Makara, and 5 Makara. Meanwhile, progress on the flyover at Psar Dey Hoi is also well underway and is expected to be finished in the coming months.