The Mine Action Centre of Cambodia (CMAC) and JICA’s consultant team have finalised the design of the planned construction of a mine museum in Siem Reap province, citing that the building will not be mine-shaped.
The two sides signed an agreement on the layout design of the project on Friday 18 February.
According to CMAC Director-General HE Heng Ratana, the mine-sharped museum building, which had been planned previously, will not now be built. (Read more)
The two sides also signed off on the design of the preliminary study on construction of the Technical Institute of Mine Action in Kampong Chhang province.