Construction of 21-hectare Standardised Landfill in Battambang 7% Complete
Construction of the 21-hectare standardised landfill in Banan district, Battambang province is taking shape, reaching about 7% completion as of late June, reported the Ministry of Information.
Deputy Director of the Department of Public Works and Transport of Battambang Province Ms Kem Sokuntheary said that the landfill was being built according to the technical standards to reduce environmental impact and pollution.
” In addition, when the garbage truck enters the landfill, all trash will be weighed and separated for recycling or organic fertiliser usage. Then, the trash will be ground up. All trash will be later covered with bricklayers to prevent it from flying around and polluting the area,” said Ms Sokuntheary.
Located in Poy Svay village, Ta Krieng commune, Banan district in Battambang province, the project is being built through collaboration between the Ministry of Public Works and provincial authorities and with financial support from the Asian Development Bank (ADB).