At the beginning of 2021, construction of the Phnom Penh to Sihanoukville expressway is 39% complete and will be finished on scheduled in 2023, according to a report from the Chinese Embassy in Cambodia.
Released on 01 January, the report stated that the project has proceeded smoothly despite the COVID-19 crisis.
The project is the first expressway in Cambodia and is a massive infrastructure project worth over US$2 billion. The route will have four lanes with a total length of 190km cutting through five provinces.
The road is being built by China Bridge and Road Corporation (CRBC) and is scheduled to be operational by March 2023.
From January to November 2020, Cambodia received US$860 million foreign direct investment (FDI) from China, most of which are infrastructure development projects. (Read more)