Construction of PP-SHV Expressway 81% Complete
The construction of the 190-kilometre Phnom Penh-Sihanoukville Expressway has been 81% completed as of January this year.
The updates were shared by the Ministry of Public Works and Transport’s spokesman HE Vasim Sorya on 26 January.
With ground broken in March 2019, the expressway is being built by PPSHV Expressway Co., Ltd., and inspected by Minconsult Sdn. Bhd.
The Phnom Penh-Sihanoukville Expressway Project is the first expressway project and the most important strategic corridor project in Cambodia. Once operational, it would reduce the travel time from Phnom Penh to Sihanoukville Seaport from five hours to only two hours with a lower cost.