The construction of the new 14-storey audio-visual building of the Ministry of Information has reached 99% completion, according to the site inspection by Minister of Information HE Khieu Kanharith on 20 February.
The new building is located in the Ministry of Information complex along Monivong Blvd. The new facility is 14 stories high, 65 meters long, and 14 meters wide.
The new building includes the General Department of the Cambodian News Agency (AKP), the new General Department of Press and Audiovisual, a large meeting room, small meeting rooms and more than 300 offices. (Read more)