Construction of Thailand’s New US$63 million Highway Connecting to Cambodian Border 70% Complete
Construction of a new highway connecting Thailand’s Ban Nong Ian in Sa Kaeo province to the Cambodia-Thailand border town of Stung Bot in Banteay Meanchey province is now about 70% complete, according to the Bangkok Post yesterday.
The four-lane road will be named Highway 3646 and has a total length of 25 kilometres, connecting with Highway 33 and Highway 3366 of Thailand before reaching the Cambodian border.
The route is being constructed under the budget of 2 billion baht (approx. US$63.7 million) and is scheduled for completion in February next year.
Upon completion, this highway will ease traffic at the Ban Khlong Luek checkpoint and facilitate logistics and tourism between the two countries in the future.
Meanwhile, on the Cambodian side, the new international border checkpoint Stueng Bat-Ban Nong Ing is also under construction. The infrastructure includes border checkpoint buildings, dormitory buildings, transit terminals, warehouses, a container yard, and administrative buildings.
The funding for the project, worth over US$26 million, is a loan from the Thai government and is being developed by CM Grand Development Co., Ltd. & Tan Kim Eng Co., Ltd.
By August last year, the project was 5% complete, with construction scheduled to be completed in the next 21 months from the groundbreaking date. (Read more)