Large-scale US$30m Clean Water System Expansion to Begin Construction in June
The Phnom Penh Water Supply Authority (PPWSA) and KKKCT Consortium on Monday 7 March signed a construction contract for the expansion of the Takmao clean treatment plant using Japanese Grant Aid.
Under the contract, the project will start construction in June 2022 and finish in December 2024.
According to PPWSA Director-General Long Naro, the plant capacity expansion will cost US$30 million, paid through Japanese grant aid.
Meanwhile, the PPWSA will add an additional US$10 million to expand the water supply and distribution network.
Overall, the whole expansion will increase the water capacity to 30,000 cubic metres per day to meet the water demand in the south and west of Phnom Penh.