Death Highlights Safety Issues Again
Safety standards on the Kingdom’s building sites were again brought into question following the death of another young construction worker in Phnom Penh’s Daun Penh district in March.
21-year-old Eng Lum had his head crushed against a metal bar after sticking his head of the elevator he was travelling in to investigate a cracking sound, according to local authorities. He died instantly, though it was judged an accident and the company compensated the worker’s family.
The Building and Wood Workers Trade Union Federation of Cambodia, told the Phnom Penh Post that the union recorded more than 2,000 injuries and 36 deaths on Cambodian worksites last year.