Dubai plans to build a 93km climate-controlled highway known as ‘THE LOOP’, which will provide access to cycling and walking services by 2040.
The new highway aims to connect over 3 million residents using a “healthy mode of transport by walking and cycling within minutes,” sustainable architecture firm URB said in a statement.
“It will provide an enjoyable climate-controlled all-year environment to make walking & cycling the primary mode of transport for Dubai’s residents, in line with its new 20-minute city initiative,” said the firm.
The project aims to make cycling and walking the primary mode of transport for daily commutes for more than 80% of Dubai’s residents by 2040.
THE LOOP project is still in its research and development phase, URB said. Key facts of THE LOOP include 100% renewable energy using kinetic power, zero emissions transport system, and 100% recycled water for irrigation.