The Ministry of Environment has inspected locations for 16 small-scale ecotourism investment projects, which cover less than 10 hectares each, located in the Monivong Bokor National Park.
Held on 7 March, the inspection was led by Secretary of State of the Ministry of Environment HE Neth Pheaktra and relevant officials in Koh Touch and Prek Thnout communes.
HE Neth Pheaktra said that the Monivong Bokor National Park is a potential natural resort and attracts many tourists.
“With the participation of the private sector through the development of ecotourism, Kampot province will be more attractive and become one of the most coastal tourism attractive destinations,” he said.