ADB to Help Cambodian Youth on Construction Skills
In a bid to help develop Cambodia human resources, the Asia Development Bank (ADB) has decided to continue providing additional assistance to Cambodian youth on several vocational skills, especially related to construction. The announcement was made on Facebook post of H.E Dr Ith Sam Heng, Minister of the Ministry of Labour and Vocational Training (MLVT), on 12 December, 2018.
As quotedon the Facebook post, H.E Laov Him, delegate of the Royal Government as director-general of MLVT’s technical and vocational education, said that the ADB is planning to provide technical training for Cambodian youth on important skills focusing on the foursectors of electricity, electronics, construction, and manufacturing.
This new project will cover a period of 5 years from 2019 to 2024, and focuses on young Cambodians who have graduated from high school so that they [students] have enough abilities and skills to enter into the digital technology and Industrial Revolution 4.0.
In addition, as part of this project,there will be a skills competition for these four new skills which hold great market potential for the present and future. The competition will be implemented at vocational and technical training schools, as well as other schools under the mandate of the Ministry of Labour. The project will be under the supervision of the Ministry of Labour and the ADB.