Australia to Provide US$65million Grant Aid for Three Priority Sectors in Cambodia
Australia plans to provide US$65 million in grant aid to Cambodia for the development of three priority sectors for a five-year period from 2022 to 2027.
According to a meeting between the Minister of Economy and Finance and the Australian Ambassador to Cambodia on 31 March 2022, this grant will support the development of sectors such as agriculture, trade and investment, and infrastructures such as water, energy and logistics.
For the next phase, Australia is also considering providing an additional US$42-million grant from 2027 to 2030.