Cambodia – Thailand border bridge agreed
Cambodia and Thailand have reached a deal to build a cross-border bridge between Poipet and Aranyaprathet to ease commuting.
The deal was one of two transport projects the countries agreed on the sidelines of the Fifth Joint Committee Meeting for the Greater Mekong Subregion Cross-Border Transport Facilitation Agreement in Chiang Mai, Thailand on 16 December.
The new border bridge will be built between Stung Bot and Ban Nong Ian and Thailand will provide the grant to build the bridge section on the Cambodian side as well as the loan to construct the border facilities at a new checkpoint according to the Cambodian Ministry of Public Works and Transport.
Thailand will also build the road from the new checkpoint to National Road No. 5, known as ASEAN Highway No. 1.