Cambodia to Increase Clean Energy Mix by 35% in 2050
Cambodia has vowed to increase its clean energy mix by 25% by 2030 and 35% by 2050 while also adopting a long-term carbon-neutral strategy.
HE Van Monineath, Director General of the General Department of Policy and Strategy of the Ministry of Environment, gave the statement in a roundtable discussion on the “Pathway for Sustainable Energy Transition in Asia and Pacific” on 12-14 October in Moscow, Russia.
“Increasing the clean energy mix refers to more usage of renewable energy in the total energy mix,” said HE Van Monineath.
During the forum, he also said that the increases in urbanization and construction, foreign investment, and tourism have created high energy demand in Cambodia in both the short and long term.
“Despite this, Cambodia has been participating in the implementation of the Sustainable Development Goals (Goal 7),” he added.
“For example, Cambodia will not need to build any new hydropower plants along the Mekong River, nor will it approve any new coal-fired power plants, he added. (Read more)
Cambodia also called for the establishment of national and international cooperation ties to address the challenges of financing needs and access to various financial funds, especially the Green Climate Fund (GCF). (Read more)