CCA Construction Expo approaching
With just over a month to go, the 6th Cambodia Constructors Association Summit & Construction Industry Expo is scheduled for 30 November to 2 December 2017 at the Diamond Island Exhibition and Convention Center. The nation’s largest construction trade show will bring together professionals from the construction industry as well as government officials.
Having successfully hosted the Cambodia Construction Industry Expo for the last three consecutive years, the organiser expects to attract over 300 booths to the 2017 event, showcasing hundreds of construction and property products and services from around the globe.
Established in 2011, the annual event organised by CCA incorporates the annual general assembly to announce, discuss and celebrate its achievements over the course of the year. The Cambodia Construction Industry Expo 2017 provides companies the opportunity to market their products/services to an expected 15,000 trade visitors and potential customers in a focused and quality environment.
Exhibiting at the expo can bring real benefits to firms, and CCA encourages material producers and dealers, M&E material and technology suppliers, water and plumbing suppliers, property developers, real estate agencies, banks and financial institutions, architectural and interior design consultancies, insurance firms and other related businesses to sign up for booths. The expo presents exhibitors the opportunity to meet others in the sector as well as make contacts with new customers.
The trade fair is the nation’s flagship building and property expo, and has been hosted annually since 2014 at the Diamond Island Exhibition and Convention Centre by CCA, the kingdom’s only privately-run constructors group.
In 2014, the expo registered some 220 booths from over 100 exhibiting companies, while the 2015 show attracted almost 250 stands with over 100 exhibiting companies. Last year’s trade expo built on that success with 290 booths welcoming 11,179 visitors, of which 7,169 were professionals from the construction and property industries.
The 3-day trade event is dedicated to making a difference for business professionals to share, learn and succeed in the building and property sectors. The show will be joined by construction, financial, architectural, and insurance firms who wish to showcase evolving technologies and services in the field.