China has provided assistance for the upgrade of the Ream Navy Base in Preah Sihanouk province contributing to the modernisation of the Cambodian Navy.
The ground-breaking ceremony was held on 08 June under the auspices of Samdech Pichey Sena Tea Banh, Deputy Prime Minister and Minister of National Defence, and Mr Wang Wentain, Chinese Ambassador to Cambodia.
Speaking at the ceremony, Samdech Pichey Sena Tea Banh said that the upgrade of the Ream Navy Base will enhance the defence sector, especially the navy.
The Ream Naval Base Upgrading Project is a result of mutual respect and equal consultation between the two sides, in line with the domestic laws of both countries and relevant international laws and practices, said Wang Wentian, Chinese Ambassador.