Construction contract for 34 roads in Sihanoukville set for November
The construction contract for 34 roads in Sihanoukville is set to be signed in November, though the date for the start of construction is yet to be scheduled, according to Sihanoukville provincial hall spokesman Mr Kheang Phearom.
The confirmation came after an inter-ministerial meeting on the infrastructure project in Sihanoukville was held and concluded on 01 October at the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC).
“The road construction project in Sihanoukville which will cost US$100 million is scheduled to be contracted to a construction company in early November,” Mr Kheang Phearom told Construction & Property Magazine via Telegram.
As for the date of construction commencement, Mr Kheang Phearum said that it will be set when the contract is signed, while the project will require approval from the government leadership.
When asked how long the construction would take, Mr Kheang Phearoth said “based on the content of the meeting it is eight months, but it may change depending on the weather conditions in Sihanoukville”.
According a recent press release on the budget approval for the project, the construction of the roads will focus on technical infrastructure issues like construction quality, road size, cable installation, telecom networks, clean water pipes, and wastewater and drainage systems. (Read more)
Mr Kheang Phearum stressed that the construction of these roads would be of great benefit to Sihanoukville.