The development of the multi-million dollars Koh Nora satellite city is 27% complete and has been contributing over US$ 225 million or approximately 0.9% to the kingdom’s GDP annually in the past three years, according to OCIC Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se.
Neak Oknha Pung Kheav Se said that during the groundbreaking ceremony of the Koh Pich-Koh Norea bridge and Koh Norea-NR1 bridge on October 26 (Read
more)
OCIC has been thus far building concrete foundations and filling the river bank with sand and stone to prepare for the main infrastructure. Since the beginning of the construction in October 2018 to now, the development of Koh Norea Satellite city is about 27% complete.
“Koh Nora satellite city will cost around US$2.5 billion. In the past three years alone, OCIC has already spent US$550 million for infrastructure development. This has contributed approximately  US$225 million or 0.9% to Cambodia’s GDP annually,” said Neak Oknha.
He added that the project can create 7,000 jobs as the project is developing. Once completed, the city will host a least 50,000 people and create over 10,000 jobs in daily operations.
Being developed on over 125 hectares of land, this multi-billion-dollar project will comprise of commercial areas, theatres, parks, residential areas, residential buildings, banks, universities medical centre, among others.
According to OCIC, Koh Norea satellite city will strongly contribute to the country’s economy by attracting investors and creating jobs.