Construction of NR3 90% Complete, to Finish Ahead of Schedule
The National Road 3 (NR3) renovation project from Chom Chao roundabout to Kampot city has been 90% completed and will be finished ahead of schedule by September 2021, according to Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol.
HE Sun Chanthol told the press during the NR3 site inspection on 04 January that despite faster completion, the quality remains the same.
“The construction firms works smart on the technical side. They do not reduce the quality even though the construction timeline is faster than what we agreed,” he added.
HE Sun also said that there is no U-turn point according to the initial design, but now the team will add U-turn points as well, and those points with be designed with proper standards to avoid accidents.
The renovation project also includes two pedestrian bridges, two vehicle-scaling checkpoints, and 11-speed cameras. (Read more and more)