Dauntri Dam in Battambang 26% Complete, Online by 2023
Construction of the Dauntri Dam project in Rukhak Kiri district in Battambang province is now 26% complete and is set to go online by 2023, according to the Ministry of Water Resources and Meteorology on 06 August.
Located about 90km northwest from Battambang city, the dam is funded by the Republic of Korea and can supply water to over 33,000 hectares of agricultural land in the rainy season and 4,500 hectares in the dry season.
After construction started in June 2018, the main infrastructures which have already been and are currently being implemented include the main dam (H47metres x W8 metres x L654 metres), spillways (141m), diversion tunnel (4m diameter and 462m long), water channel (4m diameter and 462m long), intake facilities, upper and under cofferdam, and paved road.
During the inspection, Minister of Water Resources and Meteorology H.E. Lim Kean Hor said that the construction of the project requires plenty of new and challenging methods such as tunneling and quarrying in the unfavorable geology, strengthening the bottom of the dam, and so on.
He added that upon completion, the dam would be able to supply water to the downstream projects such as the Po Kanal Sub-project and the Reamkun sub-project via the Dountri River.