Le Urban Eco Park is not only the first ecologically friendly satellite, but is also the first mixed-use development where an industrial zone, residential complexes, commercial office space, retail outlets and a pleasure zone are integrated into one.
Located about 15 minutes from Phnom Penh International Airport along National Road 3, in Anlung Romeat Commune, Kandal Strung District, Kandal Province, the development is built on 18 hectares of landmass with units of up to 100,000 sq.m available for lease or purchase.
The freehold mixed development is divided into three different property types; factories, commercial buildings and residences enhanced by green features dedicated to a sustainable living and working environment.
In the residential complex, the park will features 64 serviced apartments, and 11 shop houses with construction slated to be completed by mid-2017. The units are freehold without restriction for foreign buyers with prices starting from USD48, 500.
The development will also feature a brand new retail experience, the ‘Eco Park Mall’, combining commercial and retail shop houses, a supermarket, and food and beverage kiosks within a mixed-use commercial and residential area.
The complex also provides residents with a complete range of commercial facilities including banks, shops, restaurants, bars, pharmacies, and childcare facilities.
Containing 11 factories, the industrial space is committed to providing energy efficiency for employers to save on operation costs, creating a healthy working environment for workers as well as safety and security.
Residents and businesses will benefit from significantly lower utility costs resulting from the developer’s energy efficient design, which includes solar powered water heating systems, advanced lighting controls, a keycard entry system, and a Singapore-standard water treatment system. 30 percent of the land is already reserved for green landscaping and playgrounds.
C.I.A.C. Investment Limited, a subsidiary of Ocean Sky Investment Pte Ltd is investing USD50 million in Eco Park, and the developer has over 20 years’ experience in real estate and industrial development in Cambodia. Construction kicked off in 2013 with completion slated for 2018.
Speaking at the project’s grand opening event on 6 June, Mr. Kelvin Chau, sales & marketing director of Le Urban Eco Park, said the project will introduce a green living and working environment and sustainable environmental design for the first time.
“…we wanted to raise the bar and initiate a unique new concept with energy conservation and long-term sustainability as our priorities,” he said. “We also want the staff to work in more comfortable surroundings, which means a clean, green, and healthy environment. We believe that a good work environment leads to better productivity,” he explained.
Mr. Chau said the decision to choose the land for the development provides many benefits for inhabitants and investors. Being located far from downtown Phnom Penh will help ease the traffic along with having a good environment and cheaper land compared to the city.
With its green design, Eco Park’s industrial area has been awarded the Green Mark Gold Certification by the Building and Construction Authority (BCA) that operates under Singapore’s Ministry of National Development.
Mr. Alvin Chua, the company’s business development director hopes the zone will become a new satellite city, saying that the developer is also planning similar projects in other parts of Cambodia.
It is expected that the project will have a positive impact on surrounding property values while also creating thousands of jobs.