Expressway Linking to New PP Airport on Hold; New Alternative Being Considered
OCIC is studying the feasibility of building a new road connecting from NR2 to the new Phnom Penh airport in Kandal province, while the previously-announced flyover-type expressway project might be put on hold or will be built later when there is excessive traffic.
The project is a separate project from the airport being built by OCIC, said Secretariat of State for Civil Aviation (SSCA)’s spokesman HE Sin Chanseryvutha on Thursday 4 November.
“The company has informed [SSCA] that they are studying. OCIC will not build the flyover-type expressway yet. In the first stage, they will just build a new road connecting NR2 to the airport first. Thus, we can use the 60-metre road, then cross to NR2 and then to the new road,” said HE Chanseryvutha.
“The flyover-type expressway might be constructed as the second phase when the traffic on the normal road is overloaded,” he added.
To date, the construction of the new Phnom Penh international airport is about 26% complete, according to OCIC’s report earlier this week. OCIC has also thus far invested more than US$340 million in the project, not including the land value.