Foreign Direct Investment in Real Estate to Reach Nearly US$5 billion in 2021
Foreign direct investment in the real estate sector totaled US$4.9 billion in 2021, while the construction sector received an FDI investment of US$ 1.6 billion.
Investment from China ranked top with a total investment value of US$18 billion, of which investment in real estate accounted for 10.7% and construction accounted for 5.2%, according to a report from the National Bank of Cambodia.
Foreign direct investment from South Korea in real estate accounted for 26.5% and construction 3.2% of the total US$4.9 billion, while FDI from Singapore in real estate accounted for 23% and construction 1.2% of the total investment capital of US$2.7 billion.
Foreign direct investment in Cambodia as of the end of 2021 remained robust with an investment value of US$41 billion, a growth rate of 11.2% over the previous year, the National Bank of Cambodia said. (Readmore)
The increase was contributed by investments from China, South Korea, Vietnam, Singapore, Japan, and Malaysia into the finance, manufacturing, real estate, hotel and restaurant, agriculture, and construction sectors.