The Ministry of Environment has put four large-scale medical and COVID-19 waste incinerators into use in Kep, Siem Reap, Mondulkiri, and Battambang provinces.
Secretary of State of the Ministry of Environment HE Neth Pheaktra said during the opening ceremony on 20 September that these incinerators will help each provincial administration to manage urban solid waste more effectively.
More importantly, the incinerators will help them manage hazardous wastes from quarantine centres, COVID-19 treatment centres, and other hospitals.
He added that the four incinerators are among the 54 incinerators that the Ministry of Environment has been installing in 54 districts across 20 provinces.
According to a report provided by the Department of the Environment, the solid waste from quarantine centres and COVID-19 treatment centres nationwide is currently around 100 tons per day.