First meeting of the New Phnom Penh International Airport Assembly Sites Committee
The government may suspend land transactions in areas that hinder the development process of the new Phnom Penh International Airport in Kandal and Takeo provinces, according to the outcome from the first meeting of the specialised Committee in charge of the US$1.5 billion project.
At the meeting on 28 February 2019, the ‘New Phnom Penh International Airport Assembly Sites Committee’ decided on nine key areas that will facilitate the construction process of the new 4F standard airport that will stretch over 2,600 hectares of land.
In the press release on the outcome of section 6, the committee stated that it “permitted the Kandal and Takeo administrations and the general department of cadastral and geography to identify citizens’ identities who hold land in the project area clearly, based on the current holding of document, in order to have a base to compensate affected citizens. The next step, if necessary, will be to temporarily halt land transactions that create difficulties and hinder the development process”.
The government decided to establish the ‘New Phnom Penh International Airport Assembly Sites Committee’ on 18 February 2019 to facilitate the construction project. The committee was created to focus on addressing key issues such as the social, environmental, and resettlement issues, and master planning, land and zoning issues. (Read more)