Hotels in Siem Reap exempted from tax for 4 months
The government has decided to exempt all kinds of monthly taxes for hotel owners, and guesthouses in Siem Reap for four months, from February to May 2020, as a counter policy to the tourist slowdown caused by COVID-19 outbreak.
Announcing the measure at a press conference on the morning of 24 February 2020, Prime Minister Samdech Hun Sen addressed the issue of COVID-19 affecting tourism businesses in Siem Reap province; with the tax exemption policy providing relief for the tourism business to survive.
“The exemption applies to Siem Reap province only, and the government will pay taxes instead of the business owners,” said Samdech Hun Sen.
However, hotel and guesthouse owners still have the right to file their tax reports and use the online system as usual during the exemption period.
During the COVID-19 outbreak in China, the number of foreign tourists in Cambodia dropped by more than 60% while Chinese tourists fell by more than 90% in February 2020.