Japan to Build Cashew Processing Plant on Over 1,000ha of Land in Oddar Meanchey
A Japanese company YEBISS HOLDINGS plans to invest in a 1,000-hectare cashew processing plant in Oddar Meanchey province and export finished products to Japan and international markets.
The plan was unveiled during the meeting between Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries HE Veng Sakhon and Director of YEBISS HOLDINGS Akira Taniguchi on Tuesday 25 January.
Akira Taniguchi said the investment was aimed at setting up a cashew processing plant and processing cashew shells into oil and other recycled material such as cans, bags, straws, and boxes.
HE Veng Sakhon supported the company’s investment, believing that the project would create benefits for farmers, communities, and the family economy.
The minister also suggested the firm buy raw materials from farmers and local communities and help hire the local labourers.