Japan to inject over US$1 billion to construct huge safari park in Cambodia
In a bid to promote the country’s eco-tourism as well as preserve wildlife, the Royal Academy of Cambodia (RAC) has signed a memorandum of understanding (MoU) with Japanese firm BM Nature Safari Co., Ltd to create an eco-tourism park in PreahVihear Province.
Signed in July 2018, the new project is located inside the TechoSenRusseyTreb Park of the Royal Academy of Cambodia, covering a114-hectare area.
Speaking with reporters during the signing ceremony, Mr Kinoshita Sori, president of BM Nature Safari Co., Ltd said that his company is set to invest more than US$1 billion for this project.
Under the agreement,the two parties will cooperate to study on the master plan of creating the safari park and the management of wildlife conservation, study the types of animals to be included in the park, and build a training center for wildlife specialists and the park staff.