The Kampot provincial administration has approved three provincial infrastructure development projects worth more than US$3 million, which all of them are scheduled for implementation by the end of 2020.
This approval was revealed during the meeting chaired Kampot Governor HE Cheav Tai on November 17.
According to Fresh News, this project includes building and repairing the infrastructure of concrete roads, public parks, sewage system in some communes of Kampot city and in Banteay Meas district.
These projects have already been approved by the provincial planning committee and are still waiting for some legal procedures.