MBAM OneBuild – the leading construction and infrastructure technology trade show in Malaysia
MBAM OneBuild is the only exhibition in Malaysia that exclusively focus on the construction and infrastructure industry. Malaysia International Construction & Infrastructure Technology Exhibition (MBAM OneBuild) took place from 29 – 31 October 2019 at Kuala Lumpur, marked its 8th successful editions this year.
MBAM OneBuild 2019 managed to attract international participation from countries including Singapore, China, Cambodia, Germany, France and Japan.  There was an increase in the number of exhibitors from international participants, mainly China with over 40 China companies participated to showcase their products and services.
The exhibition programmes also included free-admission industrial sharing sessions on Building Information Modelling (BIM) and Industrialized Building System (IBS) conducted by CIDB E-Construct Services Sdn Bhd and MIDA.
Besides that, a “Concrete Clinic” was set up during the 3-day event to provide free consultancy on concrete related issues by the experts from American Concrete Institute Malaysia Chapter (ACI-Malaysia) and many other interesting activities related to the construction and infrastructure technology.
MBAM OneBuild is the construction and industry fair with the support from Malaysian Government bodies as well as local and international associations, and the event successfully attracted 3,812 construction industry players from both government and private sectors.
MBAM OneBuild 2020, the 9th edition has marked the calendar from 21- 23 October 2020 at the Kuala Lumpur Convention Centre, Malaysia. For more information, visit www.mbamonebuild.com or follow www.facebook.com/MBAMOneBuild/ for latest updates.