Ministry of Public Works, Thailand’s SEAC Company Discuss Possibility of Establishing Cooperation
The Ministry of Public Works and Transport and SEAC Thailand have discussed the possibility of establishing a partnership with the Techo Sen Institute of Public Works and Transport for human resource training.
The discussion was held on 15 June between HE Sun Chanthol, Senior Minister, Minister of Public Works and Transport and Bangkok-based SEAC Company with the participation of HE Hoeun Samneang, Director of Techo Sen Institute of Public Works and Transport, and Mr Peter Bachner who is an advisor to the Techo Sen Institute, and relevant officials.
During the meeting, the SEAC Company presented the history of companies with experience in training software skills, and leadership in Thailand, Vietnam and other countries for 30 years to both public and private institutions.
HE Sun Chanthol expressed his appreciation for the capabilities of reputable companies in both the public and private sectors and instructed the Techo Sen Institute of Public Works and Transport to learn more about effective and sustainable cooperation in the future.