The Ministry of Water Resources and Meteorology has started work on the 21-kilometre road on the Trapeang Thmor Reservoir dam in Phnom Srok district, Banteay Meanchey province.
The ground-breaking ceremony was held on 03 July 2022, in the presence of HE Lim Kean Hor, Minister of Water Resources and Meteorology.
During the operation, the ministry employed multiple units of heavy machinery.
The move was made in accordance with the order of Samdech Techo Hun Sen, Prime Minister of Cambodia on the occasion of National Fisheries Day in Phnom Srok district of Banteay Meanchey province.