The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) recently discussed the impacts of a wastewater treatment system development project in Takhmao city, Kandal province.
The meeting, held on 27 May, was chaired by HE Suon Phearith, Director General of the General Department of Wastewater Treatment System, with the technical working group.
The meeting discussed the impact of the planned construction of four pumping stations in the development of wastewater treatment systems in Takhmao city.
Pumping station 1 is located in Takhmao commune, pumping station 2 in Takdol commune, while pumping station 3 and pumping station 4 are located in Kampong Samnang commune. (Read more)