MPWT Requests the US to Provide Technical Support & Invest More in Infrastructure Sector
The Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol has requested the United States to assist in three major areas to help enhance the infrastructure sector in Cambodia.
The proposal was made during a meeting between HE Sun Chanthol and US Ambassador to Cambodia HE Patrick Murphy on 29 September.
HE Sun Chanthol urged US companies to invest more in the field of infrastructure. Besides, HE Sun Chanthol also requested the US to provide technical equipment to help improve road quality, particularly road quality testing equipment.
The minister also asked the US to provide teachers and cooperate in strengthening the capacity of Cambodian engineers so that they can design and build infrastructure without relying on foreign experts.
HE Ambassador Patrick Murphy also expressed interest in further strengthening and expanding cooperation in helping develop the Cambodian infrastructure sector, as well other sectors.