MPWT to use modern radar & radioactive scanning machines to check road quality
The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) will import more modern machinery to instantly check the quality of the road, instead of drilling and testing them in the lab.
MPWT Minister HE Sun Chanthol said during the inspection of the construction site inspection of NR146B that Cambodia currently has two nuclear densitometry metre that were were imported from the United States, while more are being ordered.
“This is the first time that the Ministry has bought these two modern machines [nuclear densitometry metre] to test the density and inner structure through radioactive, without having to drill and damage the road,” said HE Chanthol.
The ministry has also ordered additional ground-penetrating radar (road thickness scanning machines). The machines will be attached to the testing vehicles so that they can measure the thickness of the road while driving, at the capacity of 30 kilometres per time.
Construction NR146B, stretching over 43 km connecting Veal Thom village in Veal Renh commune to Steung Hav roundabout, and to Sihanoukville Port, is almost 100% complete and set to pen for traffic by next month.