Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC) is developing a new satellite city, known as the second Koh Pich or Diamond Island in the Koh Norea area.
OCIC Chairman Okhna Pung Kheav Se said that the company is filling the area with sand on the Koh Norea area in Chbar Ampov district adjacent to Koh Pich island stretching to the east near Kean Svay district.
It is a new development for the company, Okhna Pung Kheav Se told reporters after the opening ceremony of the CCA Construction Industry Expo on 5 December at the Koh Pich Exhibition and Convention Center.
According to an announcement in February this year, the company said the new satellite city is will cover 100 hectares of land in the Koh Norea area.