PP Governor: Construction Sector Continues to Grow With Over US$2.2bn Investment Recorded in 2021
Phnom Penh Governor HE Khuong Sreng has confirmed that the construction sector in the capital in early 2022 has continued to grow despite pressure from the COVID-19 crisis in 2020 and 2021.
During the ground-breaking ceremony of a new 44ha borey project in Prek Pnov district, HE Khuong Sreng said, as of 2022, there are a total of 310 boreys and 1,603 high-rise buildings (225 are buildings with 20 floors up).
He added that, in 2021 alone, Phnom Penh received 1,050 new construction projects from the private sector with a construction area of over 4.63 million sqm and an estimated investment capital of more than US$2.26 billion.
“Given positive trends, Cambodia’s economic growth is expected to recover rapidly in the coming years, which is a huge potential for investment in real estate, especially commercial buildings, hotels, boreys, and modern condominiums,” said HE Khuong Sreng.