PPSEZ Affordable Housing Project to Break Ground in November
Representatives from the Phnom Penh Special Economic Zone (PPSEZ) and United Nations Development Programme attended an official meeting with H.E. Senior Minister Chea Sophara, Minister of Land Management, Urban Planning and Construction on 4 June to discuss the timeline and details of their affordable housing project.
The project is the result of cooperation between PPSEZ and UNDP to build a total on 3,136 affordable housing units on more than 7 hectares of land in the Phnom Penh Special Economic Zone.
The project is currently in the architectural design stage with a design competition launched last month to identify the most sustainable and eco-friendly design that fits best to requirements of the expected tenants. (read more). The architectural design will be finalised by August and construction is expected break ground in November.
According to the Chairwoman of PPSEZ Lok Chumteav Oknha Lim Chhiv Ho, the objective of the housing project is to help support low-income earners in Cambodia to have decent housing. The project will give priority to PPSEZ workers. However, low-income earners from outside PPSEZ are also eligible to purchase units.
In response, H.E Chea Sophara has shown strong support for the project as it can help not only the lower-income earners with decent housing, but also shows that the construction sector in Cambodia continues to grow.