The reconstruction of National Road 3(Phnom Penh to Kampot city)at 134.826 km long, is now 74% complete,according to the official Facebook page of the Ministry of Public Works and Transport on 21 May 2020.
The reconstruction was scheduled to be completely finished by 2022 and will take 48 months​ to finish. However, as the progress of the construction went smoothly, it is expected to finish nine months before the schedule.To date, the project is 74% complete.
The project is divided into two phases. The first phase is from Chom Chao (Phnom Penh) to Bek Koo sat a length of 69.90 km, is widened up to 24.5 metres, with Asphalt Concrete (AC) 9 cm thick divided into four sections.
The second phase is from Bek Koos to Kampot city with a length of 64,926 km with Asphalt Concrete (AC), is widened by 12 metres and is divided into 2 sections.
The project is worth approximately US$219,911 million funded by the People’s Republic of China, together with a Royal Government of Cambodia’s budget contribution. It is being constructed by China Road and Bridge Corporation, and technically reviewed by Guangzhou Wanan Construction Supervision Co., Ltd.
During the spot check, H.E. Sun Chanthol, Minister of Public Works and Transport, ordered the technical team to improve the road quality by drilling the road layer to do the quality test. Additionally, the road is equipped with speed-checking cameras to ensure drivers respect the traffic laws.