NR No. 23 Rehabilitation Reaches 57.5% Completion with ADB Loan of US$21.68m
The rehabilitation of NR No. 23, a key infrastructure project in Cambodia, has achieved a significant milestone with 57.5% completion as of July 2024.
The project, spanning 19.83 kilometres from Leuk Dek commune, Koh Thom district to Peam Reang commune, Leuk Dek district in Kandal province, is supported by a concessional loan of US$21.68 million from the Asian Development Bank (ADB), secured in June 2023. This information was confirmed by Mr Phorn Rim, spokesperson for the Ministry of Public Works and Transport, to a local newspaper in early August. (Read more)
The road’s rehabilitation includes constructing four lanes, two in each direction, with an 11-meter width and 8 cm thick asphalt concrete (AC) pavement on a 10-meter width. This road plays a strategic role in connecting NR 21B and NR 21, linking Phnom Penh to the Cambodia-Vietnam border at Chrey Thom-Long Binh. Additionally, it connects with NR 14, leading to Neak Leung Bridge in Prey Veng Province, and further to the Cambodia-Vietnam border at Kham Sam-Vinh Soeung, integrating into the broader road network in the region.