Scg Strengthens Brand in Asean at Architect Expo’ 18
Siam Cement Group (SCG) showcased their range of innovative building material products and home & living technology under the concept “Passion for Better Living” at the Architect Expo’ 18 in Bangkok Thailand.
Held on 1-6 May at Impact Muangthong Thani, SCG invited key stakeholders from ASEAN countries where they have offices including Cambodia, Laos, Indonesia, Myanmar, Philippines, and Vietnam.
SCG highlights at this year’s Expo included Cool Home Innovations, Innovative Roofing System, SKIVE Collection by COTTO, and the Eldercare Solution.
Cool home Innovation is a new house building technology that not only makes houses cool, but more also more comfortable places to live through technologies called the AIRflow™ system and Well AIR system.
Meanwhile, the Innovative Roofing System is a new solutions by SCG to make your house comfortable and safe, which comprises SCG Heat Protection System, SCG Leakage Protection System, SCG Fixing Solution System, and SCG Ventilation System.
Last but not least, the most interesting product of SCG this year is the Eldercare Solution. In cooperation with Japan, SCG has unveiled a robot named Dinsaw that can function as an elderly care assistance tool. With this technology, users can easily monitor and keep in touch in the elderly while you are a way.
“This showcase revolves around an in-depth Customer Value Proposition that provides for the varied lifestyles of homeowners. Visitors can discover new experiences that provide convenience, time efficiency, and safety,” said Mr. Anuvat Chalermchai, Brand Management and Communication Director, SCG Cement – Building Materials.
“Besides this, contractors’ needs are also considered and served with a variety of services which enhance project efficiency,” he added.