The Kandal Provincial Administration has requested relevant officials and private companies to accelerate the study and technical design of the Takhmao wastewater treatment system development project to complete it soon.
Kandal Deputy Governor HE Tang Menglean said at the follow-up meeting on 2 February that the team is currently collecting data such as estimated amounts of wastewater, wastewater conversion rate, sewerage system design, and construction standards.
The team will also crosscheck the data with the updated land-use masterplan and population data to ensure the calculation of wastewater is accurate.
The project is being studied DOHWA Engineering Co., Ltd. and SEOYOUNG Engineering Co., Ltd with construction set to begin soon after the study completion.
The development of the wastewater treatment system is in line with the 2030 development plan of Takhmao City 2030.