The newly-renovated NR No. 5 (Prek Kdam-Thlear Maam section) has been opened for traffic on both sides, according to a press release from the Department of Public Works and Transport of Kampong Chhnang Province on 2 January.
In the meantime, the NR5 section between Kampong Chhnang city from km 74 + 000 to km 115 + 000 in Rolea Bier and Boribo districts in Kampong Chhnang province has also been opened to traffic as well.
The NR5 expansion project has a total budget of US$261 million, via a concession financing from the Japanese government. (Read more)