Three Chinese Firm Team Up to Establish Online Commercial Center at Bavet City
Three Chinese companies have signed a collaboration agreement on the establishment of an online commercial centre in Bavet, according to a report by FRESH NEWS on 30 September, 2018.
According to the same source, the developer of the Svay Rieng border town project, Empire World Group, signed the agreement with Bauing Group and CFMA (City Facility Management) to create the OBC centre on 27 September, 2018.
The partnership agreement aims to create a major commercial portal for online business including the online gaming industry. The first phase of the project will cover a total land area of approximately 50 hectares.
The same source added that the CEO of Empire World Group, Mr Eric Loo, said that the collaboration aims to create technology to an international standard, which will provide security for companies investing in technology-related businesses such as casinos and online gambling.
Meanwhile, Mr Loo, also added that Bauing Group and CFMA have had experience in technical and property management in 20 countries for over 25 years. Both companies are among the leaders in the Chinese architectural decoration market.
Besides this development project, Empire World Group also has businesses in Bavet city, including shopping centres, hotels, resorts and casinos.