Topping Out of Gold Tower 42 to Boost Property Sector
The property sector in Cambodia is to see a boost as a result of the topping out of the Gold Tower 42 project in the heart of Phnom Penh on 28 January 2019.
The news of the structural completion of the Gold Tower 42 structure has been welcomed by real estate experts in Cambodia, and founder of Key Real Estate Mr Sorn Seap expressed his great pleasure.
“The moment I heard about the structural completion, I was happy, because this huge building is in the centre of the city and if it goes without completion it affects the real estate sector and beauty of the city,” he said.
Moreover, the topping out is a signal to investors about the strength of the real estate sector in Cambodia, and Mr Sorn Seap thinks it will serves as a model for other projects to complete their journey.
“It is good news for our city’s image, for our government’s image, and for our real estate sector, when the project is not stuck. So other investors are confident in the potential of our real estate sector,” he added.
Gold Tower 42, which had been on hold for many years, was reinvested in by Yon Woo and two Chinese companies, Shenzhen Hongtao Decoration and Waiman Construction & Engineering. According to the plan, the building is set to be completed by 2019.