Cambodia Prime Minister Samdech Hun Sen announced on 10 March that two more hotels in Phnom Penh with a capacity of 200 rooms will be set up as hospitals for COVID-19 treatment.
PM Hun Sen also decided to establish 30 groups, or equal to 300, military doctors to be responsible for these two new ad hoc hospitals.
However, Samdech Hun Sen did not confirm the names of the two hotels in his voice message last night.
Due to the sharp increase in the number of infected cases, The Great Duke Hotel (formerly Intercontinental Hotel) was recently turned into a hospital as well.