The UK, through the British Chamber of Commerce (Britcham) and supported by the Department for International Trade (DIT) participated in the 3rd Cambodia Constructors Associaton (CCA) Construction for the first time in 2016.
This participation was part of the UK Construction Trade Mission to Cambodia which saw eight companies represented; Hongkong Land (Mansions) Ltd, Knight Frank (Cambodia) Pte., Ltd, ARUP (Cambodia) Limited, Aurecon Vietnam, Arcadia Engineering, Chapman Taylor, CBRE – CB Richard Ellis (Cambodia) Co., Ltd and CACPM CO., Ltd Included in the Trade Mission for all companies, was space at the combined GREAT booth at the CCA expo hosted on 1–3 December 2016 at the Diamond Island Convention Centre in Phnom Penh. The purpose of the Trade Mission was to increase the exposure for both the GREAT campaign and each company that participated.
UK Ambassador HE Bill Longhurst also hosted a special reception at his residence for key industry stakeholders, Cambodian government representatives, UK Construction Trade Mission companies, CCA members and CCA Acting Chairman Charles Vann.
Finally, the Construction Trade Mission held a specific 1-2-1 business lunch and networking in collaboration with JBAC (Japanese Business Association of Cambodia) and their 12 companies to allow for business development with in the sector.
At the dedicated UK Booth at the CCA Expo, examples of British expertise and capabilities were showcased. Hosted by the British Ambassador, participants at the UK GREAT Booth met with key local industry players and representatives of the Government at a dedicated welcome reception following the official opening ceremony of the Expo.
Visitors to the UK Booth met with companies from the UK, members of the British Chamber of Commerce in Cambodia and British Chambers in the region, all offering a diverse range of products and services to the industry.
Beyond strengthening commercial ties between the UK and Cambodia, we also wish to highlight the importance of capacity building in the sector and the sharing of best practice between British and Cambodian companies. The UK Booth further showcased local dynamic companies, highlighting the opportunity to learn from the British experience, exchanging in knowledge and expertise.
The UK is a world leading provider of construction goods and services, pioneering in construction innovation and offering world-class expertise and leadership to address some of today’s global demands in the sectors.
UK construction companies have developed particular expertise in urban regeneration thanks to recent transformations of UK cities such as London and Manchester; expertise which is now being exported globally. British Standards and Codes are recognised around the world and form the basis of governance in many construction industries. A solid commitment to sustainable development is at the heart of the UK construction sector and subsequently, UK companies are at the vanguard of pioneering approaches in this area.
UK contractors and consultants operate in almost every country in the world, exporting their services and products. These are diverse and they are also all encompassing, providing skills, knowledge and expertise around the construction of an asset from early stage planning and design, through financial, legal, architectural and engineering services and finally to modelling, operations, maintenance and decommissioning.
The UK exports over £19bn of its services and products each year.
In Cambodia, UK companies and brands currently present in market include the Royal Institution of Charted Surveyors, Arup, Hongkong Land, JCB construction, Knight Frank, CBRE.
The British Chamber of Commerce and the Department for International Trade are working to connect and build key partnerships between Cambodian and British companies.